מקהלת נוגנים 2

אדוארד אלגר (1857-1934)
מבוא ואלגרו לכלי קשת, אופ. 47 (1905)

אין זה מקרה שרביעיית כלי הקשת נחשבת לסוגה המוסיקלית המוחלטת. העובדה שהכלים המרכיבים אותה (כינור ראשון וכינור שני, ויולה וצ'לו) אינם רק בני אותה משפחת כלים אלא הם בעצם אותו כלי עצמו בגודל שונה, צליליהם מופקים באותה דרך וההבדל היחיד הוא גובהם של הצלילים (ככל שהכלי גדול יותר צליליו נמוכים יותר). כתוצאה מכך נשמעת הרביעייה כמקהלה, ככלי אחד, שקוף ומאוזן להפליא. במצלול הזה אין מקום לטעויות  ולעומס יתר ולכן הרביעייה נחשבת למבחנו העליון של מלחין (אולי יחד עם הסימפוניה, שבה דווקא ההיפך הוא הנכון, אבל על כך בהזדמנות אחרת).  תזמורת כלי הקשת היא בעצם הרחבה של הרביעייה. הכינורות, הויולות והצ'לי מוכפלים פי כמה ונוספים אליהם קונטרבסים שמחזקים ומעמיקים את הצלילים הנמוכים. ה"מקהלתיות" והאיזון של נגינת כלי הקשת לבדם נשארים על כנם יחד עם פוטנציאל עצום לברק ועצמה.

אדוארד אלגר מנצל ביצירתו מבוא ואלגרו לכלי קשת משנת 1905 את הטוב שבשני העולמות. לא רק שהוא כותב יצירה מבריקה לתזמורת כלי קשת, אלא הוא מגייס את הרביעייה כגוף נפרד בתוך התזמורת. לא ממש במסורת הקונצ'רטו גרוסו הבארוקי, שבה קבוצת נגנים עומדת מול התזמורת ומשמשת כסולן קבוצתי, אלא יותר בדרך של חלוקה פנימית נוספת אפשרית של קבוצות הכלים העומדים לרשותו, בחיפוש אחרי מצלולים וגוונים חדשים. התוצאה היא, אכן, יצירה סוחפת, שופעת ומרובת ברק.  אלגר מלהטט  בין האפשרויות הרבות לחלוקה בין הכלים ובין איגודם לקטעי אוניסונו (נגינה ביחד של אותה מנגינה), בין מרקמים וטכניקות הלחנה שונים בין מצבי רוח משתנים.

כפי שאפשר ללמוד משמה ליצירה שני חלקים: המבוא נפתח בהכרזה נועזת ורשמית ולאחריה מופיעה מנגינה צנועה בעלת גוון קלטי בעליל. אלגר דאג להפיץ את הסיפור שבזמן הלחנת היצירה , בהיותו בוויילס, שמע שיר במרחק והתאהב בו. לא בטוח (וגם לא משנה) שכך היה, אבל השיר, שזו לו הופעתו היחידה בשלמותו, נוכח במהלך היצירה כולה.

האלגרו הוא בעצם פיתוח רחב יריעה של השיר הוולשי כשבחטיבתו האמצעית כותב אלגר פוגה גדולה, נמרצת ומורכבת ,המבוססת על מסורת כתיבת הפוגה אך לא מתמסרת לה במלואה. בפוגה התזמור המורכב של כלי הקשת מקבל הדגשת יתר, מבריק ועוצר נשימה ממש. היצירה מסתימת בחזרה נוספת, אחרונה ו"גדולה" של נושא השיר.

טלי ירון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s