לא ידע צער מהו

יוהאן סבסטיאן באך (1750-1685)
קנטטה מס' 209 ברי"ב
"לא ידע צער מהו"

קנטטה 209 שייכת אף היא למקבץ הקטן של קנטטות חילוניות שכתב באך, אך היא שונה מרובן בזה שהטקסט שלה נכתב באיטלקית. רק קנטטה אחת נוספת הולחנה לטקסט איטלקי – קנטטה 203. חוקרי באך מביעים ספק לגבי האותנטיות  של שתיהן, בין היתר בגלל השפה, אבל גם משום שכתבי היד המקוריים אבדו ואין מספיק הוכחות על מקוריות ההעתקים. יש מי שטוען כי כל פרק של הקנטטה נכתב במקור ליצירות אחרות ויד נעלמה כינסה אותם לכדי קנטטה אחת. לא ברור אם באך ידע איטלקית (מעבר למונחים מוסיקליים…) ובכל מקרה, הטקסט של קנטטה 209 כתוב באיטלקית קלוקלת למדי. לטעמי, מספיק להאזין לקנטטה על-מנת לקבוע בביטחון שבאך גם הלחין וגם כינס את הפרקים.

כותב הליברית נותר אלמוני וכך גם נשוא הסיפור. אין ספק שמדובר באיש צעיר ומשכיל מאנסבך, שנפרד מחבריו על מנת לשרת בצבא. מאידך די ברור שהוא פחדן ומלח גרוע… החוקרים מציעים אפשרויות שונות: ההוא מוויימר, הזה מלייפציג, אך לטעמי, שוב, זה לא ממש משנה. מה שבאמת משנה הוא שהמוסיקה נענית למצבי הרוח והתאורים בטקסט, קלוקל ככל שיהיה, ומציגה את באך במלוא תפארתו, כמו תמיד.

הפרק הפותח, סינפוניה, הוא קונצ'רטו לחליל לכל דבר (ויתכן שאף אומץ מקונצ'רטו אבוד) ומזכיר מאד את הסוויטה התזמורתית השנייה הכתובה לאותו הרכב. שלושת חלקיו, א'-ב'-א', מקבילים לשלושה פרקי הקונצ'רטו, אלא שכאן החלק השלישי חוזר על הראשון. אחרי הסינפוניה שני רצ'יטטיבים ושתי אריות לסרוגין, כמקובל בקנטטות בכלל ובאיטלקיות בפרט מושרים בידי זמרת הסופרן. שני הרצ'יטטיבים הם Secco (יבשים) – כלומר מלווים ע"י הצ'מבלו בלבד. שתי האריות כתובות במבנה אריה דה קאפו ("מן הראש", מההתחלה) שבו חוזרים על החלק הראשון (א') לאחר הישמע החלק השני המנוגד באופיו (ב'), לעיתים בתוספת קישוטים.

בשתי האריות מנגן החליל אובליגטו ("הכרחי"). לעתים הוא מלווה את ההתרחשות המוסיקלית בקונטרפונקט (רב קוליות – נקודה כנגד נקודה, צליל מול צליל) ולעתים נוטל את הבכורה (והמנגינה) לעצמו. באריה השנייה המוסיקה של הזמרת כתובה בסגנון גלנטי ("מגונדר") שאינו מאפיין מובהק של באך הבארוקי, אך הליווי התזמורתי ותפקיד החליל הם פוליפוניה בארוקית מובהקת. הדבר ניכר בעיקר בחלקה השני של האריה, ובמיוחד בסיומו, רגע לפני שחוזרים ל-א'.

טלי ירון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s