הניחו לי לבכות

גאורג פרידריך הנדל (1759-1685)
Lascia ch'io pianga מתוך האופרה רינלדו

רינלדו היא האופרה האיטלקית הראשונה שנכתבה ע"י הנדל במיוחד ללונדון. הליברטו נכתב ע"י ג'אקומו רוסי בעקבות "ירושלים המשוחררת" (Gerusalemme liberata ) מאת טורקואטו טאסו. הצגת הבכורה הייתה בתיאטרון המלכה (Queen's Theatre   ) בלונדון, ב-24 בפברואר 1711. שילוב של תפאורות ענק מפוארות, מכונות מסובכות (שאפשרו לגיבורים להראות את יכולתם בתחום המגיה… ) ומוסיקה נפלאה גרמו להצלחה ללא תקדים ולהצגות רבות עוד באותה עונה, ובבאות אחריה. האופרה מתרחשת בתקופת מסע הצלב הראשון. ידה של אלמירנה, בתו של ג'ופרדו, מפקד צבאות הצלבנים, הובטחה לרינלדו, גיבור נוצרי מהולל. ארמידה מלכת דמשק, קוסמת, מאוהבת אף היא ברינלדו והיא חוטפת את אלמירנה לארמונה המכושף. שם ארגאנטה, מלך ירושלים הסרצני (טורקי?) מגלה בה עניין. אלמירנה מבטאת את יגונה באריה Lascia ch'io pianga : "הניחו לי לבכות על גורלי האכזר, ולייחל לחופש./ מי ייתן וצערי, ברחמיו, ינתק את כבלי ייסורי".

באריה זו באה לידי ביטוי גאונותו המלודית של הנדל. המנגינה פשוטה מאד, צנועה, מתפרשת על מנעד קטן יחסית, אבל יופייה כובש את ליבנו מייד. היא בנויה בצורת אריה דה קאפו, שהייתה מקובלת בתקופתו של הנדל: הבית הראשון מושמע פעמיים, ולאחריו חוזרת התזמורת על המנגינה פעם נוספת. הבית השני מושמע פעם אחת בלבד ומייד בסופו חוזרים להתחלה (דה קאפו – מן הראש). שוב מושמע הבית הראשון פעמיים, אלא שבחזרה השנייה מקובל היה להוסיף עיטורים וקישוטים.

מי מכם שראה את הסרט פארינלי ייזכר בוודאי באריה הזאת, אותה הוא שר כבמעין מרד נגד אחיו והמלחין פורפורה, בידעו היטב כי קולו הנדיר ראוי למוסיקה של הנדל ולא למוסיקה נחותה יותר.

טלי ירון

מחשבה אחת על “הניחו לי לבכות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s